Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy łączyć spożywania alkoholu z przyjmowaniem leków. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego przyjmowanie leków z alkoholem jest niebezpieczne i jakie mogą być tego konsekwencje. Sprawdzamy jak alkohol działa na leki i których leków absolutnie nie można łączyć z alkoholem.
Alkohol jest związkiem chemicznym, który ekspresowo wchłania się z układu pokarmowego do krwi człowieka i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz zaburza rozmaite procesy, w tym te związane z przyjmowaniem leków. W jaki sposób? Leki przyjmowane przez nas doustnie trafiają do żołądka, w którym najczęściej rozpadają się i uwalniają substancje leczniczą. Proces wchłaniania substancji leczniczej do krwiobiegu odbywa się przeważnie w jelitach, czyli już po tym, jak lek przechodzi przez wątrobę. Alkohol wpływając na pracę wątroby i przyspieszając lub spowalniając jej pracę, może znacząco osłabiać lub wzmacniać działanie leków, a co za tym idzie – obniżać ich skuteczność lub nasilać działania niepożądane.
Toksyczne połączenie alkoholu z lekami dotyczy różnych rodzajów leków, zarówno tych na receptę (np. antybiotyków), jak i tych dostępnych bez recepty (np. popularne leki przeciwbólowe). Konsekwencją interakcji alkoholu z lekami może być nie tylko osłabienie lub spotęgowania działania niektórych farmaceutyków, ale również wystąpienie dodatkowych, potencjalnie niebezpiecznych zjawisk, takich jak:
• wewnętrzne krwawienia,
• zaburzenia pracy serca,
• nagłe zmiany ciśnienia krwi,
• zawroty głowy i omdlenia,
• problemy z oddychaniem,
• nagłe obniżenie nastroju (pogłębienie nastrojów depresyjnych),
• zaburzenie pracy wątroby / ostra niewydolność wątroby,
• rozstrój żołądka / ostra niewydolność żołądka.
Leki, których bezwzględnie nie wolno łączyć z alkoholem to medykamenty z grup: leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, antydepresanty oraz leki stosowane w leczeniu cukrzycy, padaczki, zaburzeń krzepliwości krwi i bezsenności.
Alkohol i leki? Temu połączeniu mówimy stanowcze NIE.
Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub wycofanie zgody może negatywnie wpłynąć na niektóre funkcje i funkcjonalności.