Uzależnienie od leków jest równie groźne, jak uzależnienie od alkoholu, dopalaczy czy narkotyków. Lekomania (lekozależność) może wpływać na zmianę zachowania. Brak dostarczenia danych substancji prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, określanych jako objawy abstynencyjne. Odstawienie leków staje się więc bardzo problematyczne. Jak można rozpoznać uzależnienie od leków?
Lekomania to nałóg polegający na uzależnieniu od leków, prowadzący do groźnych dla zdrowia fizycznego i psychicznego skutków. Może powodować wyniszczeniem organizmu, jest trudna do zdiagnozowania i opanowania. Uzależnienie od leków wymaga pomocy psychoterapeutycznej oraz lekarskiej, a także wiedzy i wsparcia ze strony bliskich.
Lekozależność jest jednym z wielkich problemów XXI wieku, który dotyczy coraz większej liczby osób, ma również cały szereg złożonych przyczyn. Jedną z nich jest powszechny i łatwy dostęp do leków bez recepty, które przyjmowane w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych oraz działań niepożądanych.
Lekomania jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Szczególnie, że chorzy bardzo często nie przyznają się do nadużywania leków, a bliscy nie widzą problemu w przyjmowaniu lekarstw zapisanych przez lekarza. Istnieją jednak objawy, których pojawienie się jest niepokojące, i może świadczyć o problemie lekomanii:
Osoba uzależniona sięga coraz częściej po leki i wydłuża czas ich stosowania nawet o kilka tygodni. Organizm przyzwyczaja się do danych substancji, dlatego pierwotnie stosowane dawki nie przynoszą oczekiwanych skutków, w efekcie czego pojawia się głód leku. Uzależniony stale zwiększa częstotliwość przyjmowania farmaceutyku, a po jego odstawieniu odczuwa bardzo silny lęk, a wręcz panikę. Nagłe odstawienie powoduje wystąpienie objawów abstynencyjnych, które przypominają symptomy towarzyszące alkoholizmowi lub narkomanii. Objawy uzależnienia pojawiają się ze strony układu nerwowego i są to:
Leczenie lekomanii może nie być proste i czasami wymaga sporo czasu, jest jednak możliwe. Pomocy należy szukać u specjalistów z zakresu psychiatrii, którzy będą w stanie udzielić fachowych porad w zakresie postępowania z osobą chorą. Leczenie uzależnienia od leków w naszym ośrodku prowadzi wykwalifikowany personel, dzięki temu zarówno osoba chora, jak też jej bliscy otrzymują niezbędne wsparcie oraz pomoc.