Przerwij ciąg alkoholowy!

przerwanie ciągu alkoholowego

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy to stan nietrzeźwości trwający nieprzerwanie przez ponad jeden dzień i dłużej. W przypadku osób uzależnionych od alkoholi ciągi mogą ulegać wydłużeniu, im bardziej zaawansowany jest problem nałogu. O ciągu alkoholowym możemy mówić nawet w przypadku osób, które lubią wypić kilka piw czy drinków dla odprężenia, ale robią to codziennie, wprowadzając się w stan odurzenia, i stało się to już ich zwyczajem. To pierwszy ostrzegawczy objaw sygnalizujący problem alkoholowy. Jak zatem przerwać ciąg alkoholowy? Jak pomóc alkoholikowi w ciągu?

Ciąg alkoholowy – objawy

Aby jednoznacznie stwierdzić, iż ktoś jest w ciągu alkoholowym i potrzebuje pomocy z zewnątrz, by wyrwać się ze szpon nałogów, warto zwrócić uwagę na zachowanie takiej osoby w przypadku, gdy nie może ona sięgnąć po alkohol. Najbardziej charakterystyczny jest tak zwany syndrom odstawienia, który objawia się między innymi drżeniem rąk, nudnościami, bólem głowy, bezsennością, nadciśnieniem tętniczym oraz nadwrażliwością na światło czy dźwięki. Osoba z syndromem odstawienia jest też wyraźnie rozdrażniona, a nawet agresywna. Dopiero kolejna dawka alkoholu sprawia, iż znów „jest sobą”. Inne niepokojące objawy to picie alkoholu od samego rana, spożywanie coraz większych ilości alkoholu, utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, a także głód alkoholowy, czyli wewnętrzny przymus wypicia kolejnego piwa, lampki wina czy drinka.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Przerwanie ciągu alkoholowego nigdy nie jest łatwe, szczególnie gdy osoba uzależniona odczuwa nie tylko psychiczne, ale i fizyczne objawy wynikające z odstawienia. Co więcej, alkoholicy rzadko kiedy przyznają się do tego, że nimi są, a nawet jeśli już zdadzą sobie z tego sprawę, zwykle pozbycie się problemu samodzielnie leży już poza ich możliwościami. Jak pomóc takim osobom? Przede wszystkim należy uświadomić bliską osobę, jaki ma problem i zachęcić ją do szukania profesjonalnej pomocy. Pierwszym i bezpośrednim działaniem jest detoks, czyli odtrucie alkoholowe, które następnie przechodzi w wielomiesięczną terapię. Odtrucie polega na całkowitym odstawieniu alkoholu, co często niesie za sobą bardzo złe samopoczucie, zwłaszcza psychiczne. Dlatego najlepiej, by każdy etap leczenia odbywał się pod okiem specjalistów. Samo przerwanie ciągu alkoholowego nie leczy z alkoholizmu. To tylko pierwszy krok na drodze do pozostania „czystym”. Ponadto osoba uzależniona od alkoholu zawsze nią będzie, może jednak nauczyć się kontrolować oraz nauczyć się żyć na nowo bez kropli alkoholu. To bez wątpienia długi i niełatwy proces.

Chociaż alkoholicy przez swój nałóg bardzo krzywdzą swoich bliskich, w momencie podjęcia terapii potrzebują dużego wsparcia. Warto im je dać, gdyż alkoholizm to potężny wróg, z którym niełatwo wygrać. Niemniej jest to możliwe. Porzucenie nałogu sprzyja odbudowaniu relacji rodzinnych, ale także sprzyja odzyskaniu zdrowia fizycznego i w konsekwencji wydłużenia życia.

ZADZWOŃ - POMOŻEMY - 24H/7