DETOX ALKOHOLOWY

Objawy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem nie tylko dla osoby chorej, ale również dla jej otoczenia. Zależnie od formy alkoholizmu spożywanie napojów wyskokowych może przybierać formę regularną lub sprowadzać się do okresowych, kilkudniowych ciągów alkoholowych. W tym drugim wypadku dochodzi do zatrucia organizmu produktami, które są efektem metabolizmu etanolu. Jednym z nich jest aldehyd octowy.

Zatrucie alkoholem może też występować u osób, które nie są uzależnione, ale z różnych powodów pozwoliły sobie na nadmierne spożycie napojów alkoholowych. W takich sytuacjach często jedynym sposobem na powrót dobrego samopoczucia jest detoks alkoholowy.

Czym jest detoks?

Detoksykacja, czyli odtruwanie poalkoholowe często jest utożsamiane z leczeniem alkoholizmu. Wielu potencjalnym pacjentom uzależnionym od etanolu wydaje się, że wystarczy stosunkowo prosty, kilkudniowy zabieg, aby pozbyć się problemu. W rzeczywistości choroba alkoholowa ma znacznie głębsze podłoże, a jej leczenie wymaga czasu i pomocy wielu specjalistów, w tym też psychoterapeuty. Czym więc jest detoks alkoholowy?

To jednorazowe działanie ratunkowe, którego zadaniem jest szybkie usuwanie alkoholu z organizmu, a także metabolitów etanolu, w tym wspomnianego wcześniej aldehydu octowego. Dodatkowo podczas detoksykacji następuje uzupełnienie niedoborów witamin i związków mineralnych wypłukanych przez alkohol.

Przebieg odtrucia alkoholowego

Odtrucie poalkoholowe trwa około 7 do 10 dni. Jego celem jest przerwanie tzw. ciągu oraz ograniczenie następstw nadmiernego spożycia etanolu. Zazwyczaj są to złe samopoczucie fizyczne oraz problemy natury psychicznej. Podawanie odpowiednich preparatów ma też na celu zminimalizowanie skutków abstynencji alkoholowej. Jest to sposób na przygotowanie do właściwej terapii.

Odtrucie alkoholowe sprowadza się do przyspieszenia metabolizmu, dzięki czemu organizm szybciej wydala toksyny. Osiąga się to przez podawanie kroplówek z dużą ilością magnezu, potasu oraz witaminy B1. Pacjent otrzymuje również środki przeciwbólowe, uspokajające i często też nasenne. Mają one pomóc w złagodzeniu bólu abstynencyjnego i pomóc pacjentowi przespać najtrudniejszy okres.

Objawy alkoholizmu

Zespół abstynencyjny

W pierwszych dniach po odstawieniu alkoholu pacjent przechodzi przez tzw. zespół abstynencyjny. Jest to okres, w którym zaburzona gospodarka elektrolitowa przyczynia się do odczuwania wielu przykrych dolegliwości. Zespół przebiega w dwóch fazach:
- I faza – pacjent odczuwa bóle mięśni, głowy, ma nudności i wymioty, a także intensywnie się poci i ma biegunki,
- II faza – pacjent jest rozdrażniony, miewa napady agresji i lęku, majaki, omamy słuchowe, a także cierpi na zaburzenia snu.

Zespół abstynencyjny występuje u zdiagnozowanych alkoholików i raczej nie dotyczy przypadków jednorazowego, kilkudniowego ciągu, w jaki wpadają zdeklarowani imprezowicze, choć i ci odczuwają tzw. mały zespół abstynencyjny. W tym drugim wypadku odtruwanie po alkoholu zwykle sprowadza się do leczenia kaca.

Detoks domowy pod opieką specjalistów

Detoksykacja alkoholowa przeprowadzana samodzielnie w domu w przypadku alkoholików nie daje pożądanych rezultatów. Nawet pod okiem specjalistów jest to trudne z uwagi na to, że leczenie alkoholizmu wymaga kompleksowego działania lub nawet pobytu w ośrodku terapeutycznym. Detoks alkoholowy w domu jest przeznaczony dla tych osób, które pozwoliły sobie na długi ciąg i z powodu konsekwencji zdrowotnych szukają wsparcia medycznego. Stanowi też działanie ratunkowe w przypadku alkoholików, którzy chcą podjąć leczenie odwykowe.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Domowy detoks alkoholowy wykonywany jest przez personel medyczny w tym celu wykwalifikowany i mający doświadczenie w tym zakresie, a polega na podawaniu preparatów, które przyspieszają usuwanie toksyn i alkoholu z organizmu. Polega on na intensywnym nawadnianiu organizmu, uzupełnianiu poziomu elektrolitów, glukozy oraz witamin. Pomimo, że dobre efekty można osiągnąć za pomocą odpowiedniej diety i leków bez recepty specjalistyczne wsparcie pozwala na szybsze i skuteczniejsze uporanie się z problemem.

Ile trwa detoksykacja?

W przypadku leczenia kaca detoksykacja organizmu trwa około 3 godzin. W tym czasie dokonuje się oceny stanu pacjenta i podejmuje decyzję o tym, jakie leki i preparaty są niezbędne do przywrócenia równowagi organizmu. Zabiegi wykonywane w asyście specjalistów są bezpieczne.

Jaki jest koszt?

Koszt jednorazowej detoksykacji zazwyczaj wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych i jest uzależniony od tego, jaki zestaw leków otrzyma pacjent. Zazwyczaj są to wybrane przez lekarza kroplówki. Każda z nich zawiera inny zestaw witamin minerałów i substancji wspomagających organizm.

Dalsze postępowanie po detoxie alkoholowym.

Po zakończeniu detoksu alkoholowego osoby uzależnione powinny rozpocząć terapię odwykową w szpitalu lub specjalnym ośrodku. Pobyt w publicznym ośrodku leczenia uzależnień jest refundowany przez NFZ. Warunkiem jest dysponowanie ubezpieczeniem zdrowotnym. Do dyspozycji są też prywatne ośrodki, w których tygodniowy pobyt kosztuje od 1000 zł wzwyż.

Dlaczego warto wybrać Detox Alkoholowy 24h/7 w Warszawie?

Detox Alkoholowy 24h/7 w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które znalazły się w przymusowej sytuacji, a dolegliwości ze strony organizmu uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Tu nie tylko znajdziesz pomoc o każdej porze dnia i nocy, także w niedziele i święta. Odtruwanie alkoholowe w Warszawie i okolicach przeprowadzi wykwalifikowany personel zgodnie z procedurami medycznymi. Są one w pełni bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych.

ZADZWOŃ - POMOŻEMY - 24H/7