ALKOHOLIZM

odtrucie alkoholowe

Co to jest alkoholizm?

Definicji alkoholizmu jest bardzo dużo. Jedna z nich to ta, która mówi, że alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która charakteryzuje się:
- tolerancją dla nałogu
- uzależnieniem, zaprzeczenie chorobie
- zmianami patologicznymi w narządach wewnętrznych.

Uzależnienie to stan, w którym człowiek w to uwikłany traci wolność decydowania o sobie. Zwykle traci on możliwość logicznego myślenia.

W sferze związków z innymi ludźmi alkoholik działa zazwyczaj wybiórczo: pielęgnuje głównie te kontakty, które pozwolą mu spożywać bądź nawet dołączą do wspólnego picia. Osoby uzależnione od alkoholu mają również tendencje do manipulowania ludźmi, którzy nie piją alkoholu. Zazwyczaj potrzebni są oni jedynie po to, by udostępnić trunek , pożyczyć pewną sumę pieniędzy, zapewnić alibi. Dla osoby uzależnionej od alkoholu ważni są przede wszystkim ci, którzy podtrzymują jego wiarę, że nie dzieje się z nim nic złego. Alkoholik (mając świadomość, że nie kontroluje swojego picia i nie pamięta, co robił wczoraj) zawzięcie manifestuje swą rzekomą wolność. Robi to w każdy możliwy sposób, najczęściej pijąc alkohol – udowadnia w ten sposób , że podjął taką decyzję i wykona swój zamiar, gdyż „jest panem samego siebie”, „nikt mu nie będzie dyktował” i „to on tu decyduje”.

Oczywiście osoby uzależnione w trakcie nadmiernego spożywania mają przebłyski świadomości, ale powodują one zwykle, że alkoholik znajduje sobie kolejne argumenty za tym, że pije dalej.

ZADZWOŃ - POMOŻEMY - 24H/7