Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy łączyć spożywania alkoholu z przyjmowaniem leków. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego przyjmowanie leków z alkoholem jest niebezpieczne i jakie mogą być tego konsekwencje. Sprawdzamy jak alkohol działa na leki i których leków absolutnie nie można łączyć z alkoholem.
Alkohol jest związkiem chemicznym, który ekspresowo wchłania się z układu pokarmowego do krwi człowieka i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz zaburza rozmaite procesy, w tym te związane z przyjmowaniem leków. W jaki sposób? Leki przyjmowane przez nas doustnie trafiają do żołądka, w którym najczęściej rozpadają się i uwalniają substancje leczniczą. Proces wchłaniania substancji leczniczej do krwiobiegu odbywa się przeważnie w jelitach, czyli już po tym, jak lek przechodzi przez wątrobę. Alkohol wpływając na pracę wątroby i przyspieszając lub spowalniając jej pracę, może znacząco osłabiać lub wzmacniać działanie leków, a co za tym idzie - obniżać ich skuteczność lub nasilać działania niepożądane.
Toksyczne połączenie alkoholu z lekami dotyczy różnych rodzajów leków, zarówno tych na receptę (np. antybiotyków), jak i tych dostępnych bez recepty (np. popularne leki przeciwbólowe). Konsekwencją interakcji alkoholu z lekami może być nie tylko osłabienie lub spotęgowania działania niektórych farmaceutyków, ale również wystąpienie dodatkowych, potencjalnie niebezpiecznych zjawisk, takich jak: