Jak uniknąć kaca?

sposoby na kaca

Jak uniknąć kaca? Sprawdzone porady

Czy kaca można uniknąć? Czy picie bez konsekwencji w postaci "syndromu dnia poprzedniego" jest w ogóle możliwe?

Wprawdzie nikt nie wymyślił jeszcze pigułki na kaca - ustabilizowanie zachwianej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu wymaga czasu, nie wierzcie więc w cudowne działanie pigułek eksponowanych na aptecznych bądź drogeryjnych półkach - jednak sposobów na bezpieczne picie, które nie kończy się tupotem białych mew mamy w zanadrzu sporo.

Pamiętajmy, że choć w wielu źródłach znajdziemy informacje o tym, ile standardowych jednostek alkoholu może wypić, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci kaca, a w dalszej kolejności uzależnienia, każdy z nas reaguje na alkohol inaczej. Standardowa jednostka alkoholu (SJA), nazywana również standardową porcją lub dawką, wynosi 10 g lub 12,5 ml etanolu, czyli czystego alkoholu etylowego. Jedną dawkę alkoholu przyjmiemy spożywając 250 ml piwa (pół kufla), 100 ml wina (kieliszek) czy 30 ml wódki.

Od czego zależy reakcja naszego organizmu na etanol?

  • • od płci - kobiety mają mniejszą zdolność do metabolizowania alkoholu niż mężczyźni
  • • od wagi - osoby szczupłe upijają się szybciej niż te o większej objętości tkanki tłuszczowej
  • • od wieku - osoby młodsze mają(paradoksalnie) większą tolerancję na alkohol
  • • od ogólnego stanu zdrowia fizycznego
  • • od stanu psychicznego

Jeśli uwzględnimy wszystkie wymienione zmienne, możemy pić w taki sposób, żeby nie przedobrzyć, a co za tym idzie - uniknąć kaca.

Na metabolizm alkoholu wpływa także odpowiednie przygotowanie organizmu do imprezy. Nigdy nie powinniśmy pić alkoholu na pusty żołądek. Kaloryczny posiłek zjedzony przed imprezą, a potem pojadanie podczas niej może znacząco opóźnić wchłanianie alkoholu i przyczynić się do jego szybszego metabolizmu. Nie bez powodu imprezowe stołu uginają się zwykle od zakąsek "pod wódeczkę"...

Co jest dobre na kaca?

Co zrobić, jeśli mimo wszystko przedobrzymy z alkoholem? Po pierwsze, pamiętajmy, że kawa nie przyspiesza procesu trzeźwienia. Zawarta w niej kofeina pobudza i może dawać poczucie rześkości, ale metabolizmu alkoholu nie wspomaga. Jeśli chcemy przyspieszyć powrót naszego organizmu do stanu równowagi wodno-elektrolitowej, pijmy dużo wody mineralnej niegazowanej, izotoniki, sok pomidorowy (potas) i soki owocowe oraz bulion (rosół).

Odpowiedzią na pytanie jak zwalczyć kaca zawsze jest aktywność fizyczna - nie forsowna, ale metodyczna i wydatnie wpływająca na przyspieszenie metabolizmu alkoholu. Warto więc wziąć prysznic i wyjść na spacer, zamiast leżeć w łóżku. Tak, wiemy - łatwo powiedzieć...

Jeśli wszystko, co pomaga na kaca, zdaje w naszym przypadku nie skutkować, zawsze możemy skorzystaj z opcji, jaką jest profesjonalne odtruwanie alkoholowe. Jeśli cierpisz na bóle głowy i mięśni, masz nudności, nadciśnienie, omamy lub inne objawy zespołu odstawienia, zadzwoń po wsparcie. Wszystkie leki doraźne jak i suplementy podawane są w kroplówkach i zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. Wzmacniająca witaminowa kroplówka zawierająca glukozę, elektrolity i inne niezbędne mikroelementy i minerały naprawdę stawia na nogi, a dodatek leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych czy np.: obniżających ciśnienie tętnicze krwi może wydatnie wpłynąć na polepszenie naszego stanu w dniu po przepiciu.

ZADZWOŃ - POMOŻEMY - 24H/7